KATALOG - WIDEOSFERA - KSIĘGOSFERA - LINKOSFERA - INFOSFERA - MIASTOSFERA - SŁOWOSFERA

Jacek Dehnel
Spotkanie z Jackiem Dehnelem 21 maja 2009 r.

Jacek Dehnel
Dehnel - czytelnikom

Jacek Dehnel w OBPJacek Dehnel w OBPJacek Dehnel w OBP

Jacek Dehnel zdobył czytającą publiczność z zaskoczenia. Zaskoczeniem była rekomendacja samego Czesława Miłosza (Pojawienie się nowego i niewątpliwie prawdziwego poety jest zawsze rzeczą radosną, zwłaszcza jeżeli, jak w wypadku Jacka Dehnela, mamy do czynienia z kimś zupełnie niezależnym od obowiązującej mody - czytamy na okładce tomu "Żywoty równoległe".). Zaskoczeniem była Nagroda Kościelskich dla bardzo młodego, 25 letniego wówczas autora. Zaskoczeniem wreszcie była powieść "Lala" - powieść, jakiej nikt nie spodziewałby się po młodym pisarzu. Najnowsza książka autora, zbiór 4 minipowieści "Balzakiana", również zaskakuje - choćby samym faktem odwołania się do twórczości Balzaka.
***
Jacek Dehnel - (ur. 1 maja 1980 r. w Gdańsku) absolwent Wydziału Polonistyki UW Poeta, prozaik i tłumacz. Laureat nagród literackich, m.in. w konkursach Czerwonej Róży, Prozatorskim Wydawnictwa Znak, Literackim Miasta Gdańsk, im. Herberta, Rilkego, Bierezina, Baczyńskiego, Poświatowskiej. Laureat Nagrody Kościelskich w 2005 r. za tom poezji "Żywoty równoległe" i Paszportu "Polityki" 2006 za powieść "Lala". Debiutował "Kolekcją" w 1999 r. Od września 2006 r. wraz z Tymonem Tymańskim i Maciejem Chmielem prowadzi w TVP program kulturalny "Łossskot". Uhonorowany tytułem Ambasadora Polszczyzny. Ostatnio przetłumaczył wiersze Philipa Larkina ("Zebrane", Biuro Literackie 2008) i zredagował antologię "Six Polish Poets" wydaną przez angielskie wydawnictwo Arc Publications.

[...] Debiutował jako nastolatek skromnym zbiorkiem opowiadań, po którym ślad zaginął. Na dobre pojawił się na scenie literackiej przed dwoma laty, silnie zaznaczając swoją odrębność. Nie tylko stał się jednym z najlepiej rozpoznawalnych i najwyżej cenionych (ubiegłoroczna Nagroda Kościelskich) poetów młodego pokolenia, ale i kimś, o kogo uwielbiają spierać się krytycy poezji. Spór ten nie dotyczy rangi artystycznej młodzieńczego dzieła Dehnela; nikt nie kwestionuje jego talentu czy sprawności warsztatowej. Przedmiotem polemiki jest forma poetycka - ostentacyjnie staroświecka, parnasistowska, przeestetyzowana, na granicy manieryczności, lecz zarazem porywająca, pełna zadziwiającej wirtuozerii, a nade wszystko wyrazista. Czy to genialna symulacja archaicznego repertuaru, czy też czysty głos wysokiej poezji?
(Dariusz Nowacki: Lala, Dehnel Jacek. Gazeta Wyborcza 23 X 2006)

Dehnel: Balzakiana "Balzakiana"
Balzakiana, nowa książka Jacka Dehnela, to zbiór czterech minipowieści, zainspirowanych pisarstwem autora Komedii ludzkiej. Tematem tych historii są ludzkie tęsknoty, żądze i resentymenty, tłem zaś burzliwie zmieniająca się Polska kilku ostatnich dekad. Czy małżeństwo nadal bywa transakcją handlową? Jak zbić fortunę w dworcowym punkcie gastronomiczny i jak dać się z niej ograbić "zaradnej" rodzinie? Czy dobrymi manierami można zarobić na życie, a próżna artystka, marząca o powrocie na estradę, musi paść łupem cynicznego oszusta? Dehnel bezlitośnie obnaża ludzkie słabości, ale też pochyla się nad swoimi bohaterami z czułością. Nad bogaczami bez klasy i biedakami z klasą, a także nad tymi, którym nie brakuje niczego. Oprowadza przez warszawskie i gdańskie zaułki, zagląda do kawiarni i mieszkań, w których toczą się towarzyskie gry i rozgrywają rodzinne dramaty. [..]Ludzka natura niechętnie podlega zmianom, zdaje się mówić Dehnel. Żądza zysku i sławy pchają nas dziś do działania tak samo jak w czasach wielkiego Balzaka. (www.wab.com.pl)

Jacek Dehnel napisał mistrzowską książkę. Nawiązując do "Komedii ludzkiej" Balzaca, stworzył galerię typów charakterystycznych dla społeczeństwa polskiego po przełomie. Stawiam na Jacka Dehnela. Miał już u mnie fory za "Lalę", powieść pod włos trendom. Dodałam mu też punkty za wcześniej napisany, a później wydany "Rynek w Smyrnie" - za dar malowania słowem. Teraz, w jesiennej gonitwie o Puchar Najlepszego Diagnosty Nowej Polski, wyprzedził literacką konkurencję. Dokonał tego brawurowo, w trudnym klasycznym stylu. (Monika Małkowska o "Balzakianach" - Rzeczpospolita)

Książki Jacka Dehnela dostępne w naszej bibliotece >>>>

Zobaczyć, przeczytać, posłuchać...:

"Lala" - czyta Autor (mp3, fragment) >>>>

Jacek Dehnel na spotkaniu autorskim (youtube) >>>>Dariusz Nowacki o "Lali" >>>>

Larkin w tłumaczeniu Dehnela >>>>

Utwory Jacka Dehnela w Przystani >>>>

Dehnel: Rynek w SmyrnieDehnel: Six Polish PoetsDehnel: WierszeDehnel: Brzytwa okamgnieniaDehnel: Lala


Copyright by Oleska Biblioteka Publiczna