OBP

KATALOG - WIDEOSFERA - KSIĘGOSFERA - LINKOSFERA - INFOSFERA - MIASTOSFERA - SŁOWOSFERA

Spotkanie z Elżbietą Dzikowską - 6 maja 2010 r.

Elżbieta Dzikowska w OBPElżbieta Dzikowska w OBPElżbieta Dzikowska w OBP
Elżbieta Dzikowska w OBPElżbieta Dzikowska w OBPElżbieta Dzikowska w OBP

Elżbieta DzikowskaElżbieta Dzikowska - chciała studiować trzy kierunki jednocześnie: historię sztuki, archeologię i dziennikarstwo. Okazało się jednak, że pomimo doskonałego świadectwa nie mogła studiować na wielu wydziałach. W pierwszym podejściu komisja rekrutacyjna odrzuciła jej prośbę o dopuszczenie do egzaminu na sinologię, gdzie przyjmowano co drugi rok tylko kilkoro studentów. Jednak gremium odwoławcze uległo prośbom szesnastoletniej wówczas dziewczyny i po zdaniu egzaminu w terminie jesiennym została studentką w Instytucie Orientalistyki Uniwersytetu Warszawskiego. Po trzecim roku nauki odmówiono jej paszportu na dwuletni wyjazd do Chin, jednak w 1957, po czwartym roku studiów, udało jej się wyjechać na sześć tygodni. Miesiąc przed wyjazdem wyszła za mąż za Andrzeja Dzikowskiego, wówczas studenta polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego, później dziennikarza.
Groch i kapusta
Książki Elżbiety Dzikowskiej do nabycia w Księgarni "Nova" w Olesnie - www.novaolesno.pl
Po ukończeniu sinologii nie dostała pracy związanej z językiem chińskim Pracowała przez krotki czas w Bibliotece Uniwersyteckiej. W 1959 roku dostała propozycję pracy w nowo otwartej redakcji miesięcznika ''Chiny''. Pracowała do momentu rozwiązania tego pisma i powstania w roku 1964 redakcji ''Kontynentów'', gdzie powierzono jej dział Ameryki Łacińskiej ,w którym pracowała do 1981 roku. Po paru latach została specjalistką od Ameryki Łacińskiej.
W "Kontynentach" pracowała przez dwadzieścia lat, zwiedzając z aparatem fotograficznym całą Amerykę Łacińską. W 1974 roku poznała Tony'ego Halika Jako małżeństwo przygotowali wspólnie około trzystu filmów i programów telewizyjnych z cyklu "Pieprz i wanilia". W 1976 roku wraz z Tonym Halikiem byli pierwszymi Polakami, którzy dotarli do ruin zaginionego miasta Vilcabamba, ostatniej stolicy Inków. Razem odbyli wiele wspólnych podróży do prawie wszystkich krajów Ameryki Łacińskiej, Europy, 27 stanów USA, jak również do: Chin, Australii, Nowej Zelandii, Tajlandii, Indii, Sri Lanki, Rosji, na Tahiti, Hawaje, Galapagos, Wyspę Wielkanocną, do Kenii i Tanzanii, do Maroka, Libii, Egiptu.
W ostatnich latach zajęła się głównie popularyzacją ciekawych miejsc w Polsce, realizując krajoznawcze programy telewizyjne z cyklu "Groch i kapusta" i tworząc cykl książek "Groch i kapusta, czyli podróżuj po Polsce".
W jednym z wywiadów powiedziała:
"Nigdy nie stawiałam ograniczeń wyobraźni i marzeniom. A poza tym umiałam się cieszyć z małych rzeczy - pięknej pogody, uśmiechu innych ludzi, spotkań z przyjaciółmi. Jeśli umiemy czerpać szczęście z rzeczy drobnych, to zdarzą się nam też te wielkie. Moje życie jest tego doskonałym przykładem. Kiedy byłam na studiach, piękne, fascynujące miejsca na świecie mogłam poznawać z książek. Kiedy czytałam o Wielkim Zimbabwe czy świątyni Angkor Wat, marzyłam, by je zobaczyć na własne oczy i to pragnienie w sobie pielęgnowałam. Opłaciło się. Do Angkor Watu dotarłam po 30 latach, a do Wielkiego Zimbabwe po 35 latach od momentu, kiedy postanowienie we mnie zakiełkowało. Co ciekawe, kiedy wreszcie stanęłam przy Wielkim Zimbabwe, był piękny zachód słońca i czułam się najszczęśliwszym człowiekiem na ziemi..."

Książki Elżbiety Dzikowskiej w naszych zbiorach >>>>W internecie:
Elżbieta Dzikowska w "National Geographic"Copyright by Oleska Biblioteka Publiczna