KATALOG - WIDEOSFERA - KSIĘGOSFERA - LINKOSFERA - INFOSFERA - MIASTOSFERA - SŁOWOSFERA

Kryształowe Okna / Kristallfenster w Olesnie
forumkultur.org.pl


W dniach 19-21. 09.2008 r. Oleśnie będzie jedną z miejscowości uczestniczącą w przedsięwzięciu o nazwie Kryształowe Okna / Kristallfenster. Jest to część większej akcji Stowarzyszenia Forum Kultur (Poznań), zainaugurowanej w 2007 roku we Wrocławiu. Inspiracją dla tego przedsięwzięcia stały się wydarzenia Nocy Kryształowej i przypadająca w tym roku ich 70. rocznica.
Ideą przewodnią, sformułowaną przez koordynatorkę Małgorzatę Annę Quinkenstein, jest "spotkanie się dwójki obcych sobie artystów i stworzenie wspólnej pracy w miejscu, w którym kiedyś dobrze znani sobie ludzie niszczyli dorobek i kulturę swoich sąsiadów". Każda ze spotykających się par artystycznych ma do dyspozycji taflę szklaną o wymiarach 150x70 cm, na której powinna pozostawić efekt wspólnych działań twórczych.
W Oleśnie udział weźmie polski artysta-rzeźbiarz Marek Mielczarek oraz artystka niemiecka z Berlina. Do dnia spotkania artyści zupełnie nic nie wiedzą o sobie nawzajem. Twórcy poznają się w trakcie pracy, wspólnych spacerów, dyskusji.
Piątek (19 IX) będzie poświęcony na zapoznanie się .Prace artyści rozpoczną w sobotę (20 IX), w przestrzeni Bet Tahary (domu przedpogrzebowego) przy oleskim kirkucie. W niedzielę, (21 IX), około godziny 14.00, działania artystyczne zostaną zakończone. Podsumowanie całego nastąpi w MDK, o godzinie 17.00. Odbędzie się wtedy dyskusja panelowa z udziałem artystów, którą poprowadzi Bernard Żołyniak (Forum Kultur). W jej trakcie zostaną zaprezentowane fotografie Mateusza Antkowiaka, dokumentujące spotkanie twórców iprzebieg/efekt ich wspólnej pracy.
Po zakończeniu planowanych na ten rok ogólnopolskich działań, wszystkie powstałe prace zostaną zaprezentowane we Wrocławiu w synagodze "Pod Białym Bocianem" podczas wernisażu związanegoz Marszem Wzajemnego Szacunku, organizowanym w 70. rocznicę wydarzeń Nocy Kryształowej.
Następnie jako Wystawa Podróżująca - Kryształowe Okna, wszystkie powstałe obiekty artystyczne przez kilka miesięcy będą prezentowane w wybranych miastach w Polsce i Niemczech. Wystawie towarzyszyć będą filmy dokumentujące prace artystów oraz prezentujące miejscowości, w których doszło do takich spotkań.
Proponowane przez Forum Kultur przedsięwzięcie ma na celu nie tylko promocję sztuki polskiej i niemieckiej, czy rozwinięcie współpracy artystów polskich i niemieckich poprzez stworzenie bazy dla przyszłej polsko-niemieckiej wymiany artystycznej. w sposób szczególny ma zwrócić uwagę odbiorców na to, że sztuka jako język ponadnarodowy jest tym elementem ludzkiej działalności, który łączy, a nie dzieli. Przekraczając granice nie tylko fizyczne, ale również umysłowe, sprzyja budowaniu empatii i postawy otwartości na świat i drugiego człowieka. Akcja ma pokazać, że mimo odmiennych języków, możemy się ze sobą, ze swoimi sąsiadami porozumiewać i coś wspólnie budować, a szczególnie wspólnie kształtować sposób myślenia o naszej przyszłości, pamiętając o doświadczeniach przeszłości.
Akcja Kryształowe Okna / Kristallfenster jest realizowana przy wsparciu MKiDN. W Oleśnie
odbędzie się dzięki zaangażowaniu Urzędu Miejskiego. Po obchodach Dnia Judaizmu (17-18.01.2008), jest to kolejne działanie Forum Kultur w Oleśnie. W przyszłości Forum Kultur planuje otworzyć w Oleśnie swoje przedstawicielstwo.
W tym roku akcja Krzystałowe Okna odbywa się w:
woj. wielkopolskie: Jastrów, Piła, Zbąszyń, Złotów
woj. pomorskie: Lębork
woj. śląskie: Bytom, Gliwice
woj. opolskie: Olesno, Strzelce Opolskie
woj. lubuskie: Gorzów Wielkopolski, Krosno Odrzański, Zielona Góra
woj. dolnośląskie: Legnica, Wałbrzych, Wrocław
Dnia 20 IX o godz. 13.30 istnieje mozliwość zwiedzania oleskiego kirkutu (cmentarza żydowskiego) w towarzystwie przewodnika, Ewy Cichoń

Do pobrania: plakat >>>>, ulotka >>>(.pdf)


Copyright by Oleska Biblioteka Publiczna