KATALOG - WIDEOSFERA - KSIĘGOSFERA - LINKOSFERA - INFOSFERA - MIASTOSFERA - SŁOWOSFERA

Jacek Podsiadło
Spotkanie z Jackiem Podsiadłą
Oleska Biblioteka Publiczna - 18 grudnia 2008 r.

18 XII 0818 XII 2008

Jacek Podsiadło plakat Ur. w 1964 r. na Kielecczyźnie, od 1993 r. mieszka na Opolszczyźnie. Laureat licznych nagród literackich, m.in. nagrody im. Georga Trakla (1994), Nagrody Kościelskich (1998), nagrody Czesława Miłosza (2000), trzykrotnie nominowany do nagrody Nike. W latach 2000 - 2007 był stałym felietonistą Tygodnika Powszechnego. Jeden z najpopularniejszych poetów związanych ongiś z pokoleniowym czasopismem "bruLion".
Przewodnik encyklopedyczny "Literatura polska XX wieku" w 2000 r. odnotował m.in:
Samouk, po ukończeniu szkoły podstawowej wędrował po kraju, zarabiając na życie jako "zapinacz hakowy" [...]. Wylansowany przez "bruLion", uchodzi za jednego z najciekawszych poetów młodej generacji [...], podobnie jak M. Świetlicki odrzucających problematykę nar.-społ. na rzecz. prywatności. [...] Posługuje się swoistą liryczną narracją o formie poet. dziennika intymnego, gawędy, nowelki, listu, rejestrując stany emocjonalne, obserwacje i przemyślenia swego alter ego, ukazując jego wrażliwość i świadomość.
Autorzy "Parnasu bis, słownika literatury polskiej urodzonej po 1960 roku" stwierdzili bez ogródek: Poeta kultowy.
W Radiu Opole Jacek Podsiadło od 1993 r. prowadzi/nie prowadzi (prosimy wybrać właściwe, w zależności od aktualnego, często zmieniającego się stanu rzeczy) audycję "Studnia" poświęconą bardzo różnym przejawom kultury niemasowej.

Życie, a zwłaszcza smierć.... Ostatnio w wydawnictwie Znak wydał książkę "Życie, a zwłaszcza śmierć Angeliki de Sancé", którą wydawca zachwala tak:

Wobec książki Jacka Podsiadły nie sposób użyć typowych definicji gatunkowych. Lepiej porównać ją do pizzy. Na drożdżach brawurowego języka, w wysokiej temperaturze wyobraźni upiekł ją doświadczony kucharz. Do tego dużo autobiograficznych składników: w redakcji sądzimy, że to pół na pół wersja hawaii z ananasem i brzoskwinią oraz marinara z oliwkami i tuńczykiem, należy ją więc spożywać co najmniej we dwoje, dzieląc się głośno wrażeniami.


Dowiemy się z książki Podsiadły, co spotkało piękną nimfomankę Agelikę, pirata Rescatora i pająka Jelitko, na czym mógłby polegać eksperymentalny program PKP "Pasażerowie podróżnym - podróżni pasażerom" lub jak obozować na trawniku przed krematorium. Czy można resocjalizować moherowe berety? Co warto ukryć w czasie powszechnego spisu inwentarza martwego? Jak podróżować konno po Estonii? Zapraszamy do pizzy, kilkadziesiąt znakomitych kawałków wystarczy dla każdego. Smacznego
!

Podsiadło: Kra Ostatnia, jak dotąd, książka poetycka Podsiadły to "Kra" - tom znalazł się wśród książek nominowanych do Nagrody Literackiej NIKE w 2006 r.
Piotr Śliwiński (GW): W ubiegłej dekadzie Jacek Podsiadło przyzwyczaił nas do tego, że pisze dużo, czyniąc z wiersza rodzaj diariusza, w którym formy pospolite lekko, jakby od niechcenia przeistaczają się w cuda empatii i liryzmu. Spośród wszystkich poetów swojego pokolenia, czyli roczników sześćdziesiątych, on był poetą najbardziej. Zdawał się wręcz poezji wybrańcem - w Drodze, czuły na szczegół, z wrażliwością w stanie ciągłej mobilizacji, z Miłością na ustach, czasami gniewny, nie do podrobienia. Potem nastąpiła dwukrotna edycja wierszy zebranych, wreszcie długie, jak na jego dotychczasowe zwyczaje, paroletnie milczenie.
W stosunku do ryzyka, jakie niesie jego własna legenda, Podsiadło zachował się inteligentnie, głównym przedmiotem książki czyniąc dokonującą się w nim samym przemianę. "Kra" ma go przenieść na drugi brzeg, na stronę dojrzałości, która zapewne jest doświadczeniem nieszczególnie pożądanym, lecz nieuniknionym, takim, któremu należy stawić czoła. Gotów jest podporządkować się wyrokom upływającego czasu, choć nie oznacza to ani odcięcia się od przeszłości, ani uległości w obliczu siły kiełznającej szaleństwa młodości. W efekcie u Podsiadły mieszają się dwa żywioły - elegijny z łobuzersko-ironicznym.


Jacek Podsiadło - czytelnikom Biblioteki w Oleśnie

Książki Jacka Podsiadły dostępne w naszej bibliotece >>>>


Copyright by Oleska Biblioteka Publiczna