KATALOG - WIDEOSFERA - KSIĘGOSFERA - LINKOSFERA - INFOSFERA - MIASTOSFERA - SŁOWOSFERA

UTOPCE Z DOLINY DRAMY
DNI KSIĄŻKI ŚLĄSKIEJ - 3-6 czerwca 2008
Spotkanie autorskie z Janem Drechslerem - 6 czerwca godz. 12.00

Jan Drechsler Drechsler: Utopce z Doliny Dramy Utopce powstały z tej samej gliny co ludzie i również ożywione zostały boskim tchnieniem: "Na koniec, chcąc wszystko wygładzić, mokrą szmatką przecierał rzeźbę, palcem wyostrzył rysy. Brudne od roboty ręce i szmatkę upapraną w wodzie płukał. (...) (...) Boskie tchnienie przeszło też na wszystkie odpadki, jakie pozostały po wyrzeźbieniu kształtów pierwszego człowieka. Tak powstały różne dziwne stwory o wyglądzie ludzkiego odbicia. Pomieszały się one z innymi śmieciami, liśćmi, trawami i piachem, dając całą masę istot niekoniecznie potrzebnych, ale mających swoje zadanie w życiu ludzi." Utopce bywają złośliwe, przykre i nie do zniesienia, ale najczęściej jest to skutkiem ludzkiej głupoty. Potrafią się też przybrać postać innej istoty, zwierzęcia czy rośliny.


Drama, niepozorna rzeczka pełna podziemnych skarbów tarnogórskiej ziemi: srebra, ołowiu i rud innych metali, powstała wg Drechslera wtedy, gdy Bóg wylał z misy, w której mył ręce, za mury raju gliniastą wodę wraz z utopcami. Dzisiejsza Drama rozpoczyna swój bieg w Reptach, by potem zasilona wodami sztolni Fryderyka płynąć przez Zbrosławice w kierunku Kamieńca i Pyskowic. W książce można przeczytać o tym, skąd się wzięły czarne pstrągi w sztolni "Fryderyk" - Skarbnik przemienił zachłannych synów utopca Frycka, którzy wynosili srebro z kopalni - o ryżym utopcu ze Zbrosławic, który komponował ciszę, o czarownicy z Ptakowic, tragedii w wilkowickiej Karczmie, która zapadła się pod ziemię z powodu czarcich figli i niegodziwości chłopów oraz wiele innych baśniowych przypowieści, których akcja dzieje się w przeszłości, ale przeszłości dziwnie bliskiej, namacalnej jak woda w Dramie i ludzie żyjący w miejscowościach, o których pisze autor.

Utopiec jest ważny - więcej o utopcach i książce >>>>

Blog jana Drechslera
Blog Jana Drechslera >>>>

W trakcie Dni Książki Śląskiej, które organizuje na Opolszczyźnie Wojewódzka Biblioteka Publiczna, odbędzie się "IV Przegląd Nowości Wydawniczych o Śląsku" i konferencja "Monografie miast śląskich", której towarzyszyć będzie wystawa. Zostanie również zorganizowany cykl spotkań autorskich z pisarzami tworzącymi na Śląsku.


Copyright by Oleska Biblioteka Publiczna